2016-03-27

Using bone cement and 3D Printer

I am thinking of using bone cement and 3D printer together. 3D printer can be used to make a model or cast of any bone. I am not sure whether making a model or cast is better. Here is the first scenraio I think about.

3D printed knee 20151126

A. Print a bone model in plastic (PLA/ABS).
B. Make a silicone mold of 3D printed bone.
C. Use the mold to shape bone cement.


Second scenario is directly printing the mold with NinjaFlex and filling it with bone cement.

2016-03-21

Bir çeşit patates haşlama

Malzemeler:


Yapılışı:

Bir tatlı kaşığı unu yağda hafif  kavurun. Üzerine karıştırarak su ekleyin. Doğranmış tatlı patatesi ve siyah havucu ekleyin. Üzerini kapatacak kadar kaynar su ekleyin. Baharat olarak sarımsak ve lemon pepper, ekşilik için verjuice ekleyin. Gerekirse biraz tuz ilavesi yapılabilir. Tencerenin kapağını kapatarak pişinceye kadar karışımı kaynatın.
Salata sosu


Malzemeler:

 • Susam yağı
 • Yoğurt
 • Limon suyu
 • Tuz 
 • Sarımsak

 Yapılışı:

Susam yağı ve yoğurdu karıştırın. Üzerine taze sıkılmış limon suyu, tuz ve ezilmiş sarmısağı ekleyin. Karıştırın. 

Chia içeceği

 Chia içeceği

 İçindekiler:
 1. Chia tohumu
 2. Archers
 3. Limon
 4. Şeker
 5. Su
Yapılışı:

Chia tohumlarını su ile karıştırın. Limonta yapar gibi limon  suyu ve şeker ekleyin. Aroma için biraz Archers veya uyabilecek başka bir likörden ekleyin.   En az bir saat arada bir karıştırarak karışımı bekletin. Chia tohumları şişerek içeceğe jelatinimsi bir kıvam verecektir.

Yoğurtlu Yumurta

Malzemeler:

 • Tuzlu yoğurt
 • Küp şeklinde kesilmiş ekmek
 • Yağ
 • Yumurta

Yapılışı:

Küp şeklinde kesilmiş ekmekleri kızgın yağda üzerleri hafif karamelize olacak kadar kavurun. Üzerine tuzlu yoğurt ekleyerek ekmekler ile karıştırın. (Hatay’a özgü bir yoğurt çeşitlemesidir. Keçi sütünden mayalanan yoğurda, bol tuz eklenip, ağır ateşte sürekli karıştırılarak pişirilir. Kıvamca süzme yoğurda benzer.)  En son yumurtaları ekleyip pişirin.

2016-03-05

The six stages of moral judgement

The six stages of moral judgement image/svg+xml The six stages of moral judgement Level 3 Abstract Ideals Stage 6 - Universal rights I won't do it, because it's not right, No matter what others say. Stage 5 - Social contract I won't do it, because I'm obliged not to do. Level 2 Social approval Stage 4 - Social order I won't do it because it would break the law. Stage 3 - Interpersonal relations I won't do it, because I want people to like me. Level 1 Self-interest Stage 2 - Reward I won't do it, because I want the reward. Stage 1 - Punishment I won't do it because I don't want to be punished.

2016-03-02

Exporting SVG from Pixar in a Box

Thanks to Peter Collingridge from Pixar in a box who added SVG export feature to Interactive: Build your own shape in response to my blog post. Just a tip for those who are new to SVG. You can just use the exported SVG in your html page code. Here is an example of inline SVG.

Here is another more complex shape:
Just a nice alternative to creating a SVG file. If you right click to save the above imgaes you just can't but you can see the code in the page source. Just fun for me.